3D-то – главоболие в буквалния смисъл
Според оптометриците един на всеки четирима не може да гледа триизмерни филми – нито у дома, нито на кино
Не ви ли омръзна да ви повтарят как 3D-то е бъдещето на развлекателната индустрия? Големите технологични компании почупиха краката си от бързане, само и само за да ни предложат всевъзможни телевизори и монитори, изобразяващи обемни картини – със или без помощта на очила. И всичко това напук на факта, че на милиони хора по света им става лошо в буквалния смисъл на думата от „впечатляващите“ 3D ефекти…
Според оптометриците един на всеки четирима не може да гледа триизмерни филми – нито у дома, нито на кино. Камо ли да играе на 3D игри. Или очите му се изморяват твърде бързо, или въобще не разпознава обемните образи като такива. В най-лошия случай дори може да му се завие свят, да го заболи главата или дори да му се доповръща…
Индустрията знае за съществуването на този проблем. И въпреки това 3D филмите и игрите никнат като гъби, като повечето не струват нищо. Очевидно е, че не всички хора са впечатлени от ефектите – продажбите за миналата година на 3D телевизори бяха под очакванията и въпреки това компаниите не спират да бълват джаджи и продукти от този тип.
За съжаление изследванията за вредата на 3D ефектите върху зрението ни са все още в своя зародиш. И компании като Nintendo бързат да се презастраховат. Преди няколко седмици от ръководството обявиха, че не е препоръчително деца под шестгодишна възраст да активират 3D изображенията на бъдещата 3DS конзола. С това свое изказване Nintendo се присъедини към Sony и Toshiba, които също предупредиха потребителите за потенциалните отрицателни ефекти от гледането на триизмерни филми или играта на 3D игри. Според Sony родителите трябва да се посъветват с лекар, преди да изложат децата си на триизмерно съдържание на PlayStation. Toshiba пък заяви, че не трябва да позволяваме на малките да гледат 3D изображения на телевизора без съответните очила. И двете компании предупредиха, че продължителното гледане на 3D съдържание може да предизвика дискомфорт у възрастните.
Нещо повече – в австралийската версия на своя сайт Samsung ни обръща внимание, че 3D телевизорите на компанията може да предизвикат „морска болест, проблеми с възприемането на околната среда, дезориентация, напрежение в очите“ и дори да намали способността ни да се държим на краката си. С други думи – можем да загубим баланс и да паднем.
И въпреки това 3D-то продължава да си пробива път сред потребителската електроника с пълна сила. Нямам нищо против технологичното развитие, напротив, насърчавам го. Но ако може да не ми пробутват полунезавършени или не чак толкова добре тествани продукти, които могат да ми доведат един куп здравословни проблеми. И всичко това, защото Джеймс Камерън повлече крак с един филм…
Жалко е, когато виждаш как компаниите се опитват трескаво да спечелят колкото се може повече пари на гърба на нечий друг успех и за сметка на здравето на своите потребители. Какво е вашето мнение за 3D ефектите във филмите и игрите? Наистина ли това е бъдещето на развлекателната индустрия?