Билки спират коварния пиелонефрит
Ако пием повече вода, ще парализираме вредните протопласти
С настъпването на есента и захлаждането заедно с настинките зачестяват и уроинфекциите и най-вече пиелонефритът. Опасното при него е, че често преминава под маската на други заболявания – цистит, настинка, радикулит и даже гастрит.
Може да минат години, докато се появят основните му симптоми – треска, хипертония, теглещи болки в кръста, проблеми със задържането на урината, отоци на клепачите сутрин.
Обичайното лечение с антибиотици, химиотерапевтици или убити ваксини не дава добър резултат. По-ефективно и най-вече без никакви странични ефекти е лечението с големи количества минерална вода, билки и хомеопатия.
Главната причина за пиелонефрит е инфекция, която се развива в пикочно-половите пътища. Хроничния пиелонефрит причиняват бактерии, които нормално населяват стомашно-чревния ни тракт, но които са „подивели“ от антибиотиците, които се употребяват често и безразборно. В резултат на това те се размножават масово, придобиват опасен характер.
Появяват се и нови бактериални щамове. Интересни са т.нар. L-форми или протопласти. Това са микроорганизми, които под влияние на неблагоприятни условия – промяна в рН на средата, недостатъчно антибактериално лечение и др., се превръщат от вегетативно активни организми в L-форми, като губят клетъчната си обвивка. Тази форма на практика е неуязвима от конвенционалните антибактериални средства. L-формите чудесно виреят в бъбреците и когато концентрацията на лекарствените вещества се понижи, L-формите могат отново да преминат в активни форми. Именно заради протопластите инфекцията при хроничен пиелонефрит може да се поддържа доста продължително време поради бактериална резистентност.
Как да го разпознаем?
- Болки в кръста
- Бъбречни колики
- Отпадналост
- Втрисане
- Често уриниране
Протопластите обаче могат да бъдат унищожени в хипотонична среда. И това е от помощ при лечение на пикочните инфекции – пиенето на големи количества минерална вода. L-формите, които са неуязвими от антибиотиците, не издържат на осмотичния натиск, защото са лишени от клетъчна мембрана, която регулира осмотичното налягане в бактериалната клетка.
По данни на Световната здравна организация пиелонефритът по честота заема второ място след катара на горните дихателни пътища.
Болестта може да протича остро и хронично. Острият пиелонефрит по принцип завършва с оздравяване. Но при неправилно лекуване хронифицира и може да стане причина за хипертония с опашка допълнителни увреди – хипертонично сърце, сърдечна недостатъчност, инфаркти на сърцето и мозъчни инсулти. Докато правилното и ефективно лечение на бъбреците може да ни предпази.
Ехография и ренгтен „виждат“ болестта
Пиелонефритът може да се установи с ехография – безвредно и високоинформативно изследване на бъбреците. Ако е необходимо, изследванията могат да се разширят с рентген. Сухата снимка може да визуализира калциеви отлагания или да покаже бъбрек с увеличен размер. Рентгеновото изследване с контраст дава информация и за бъбречните функции. Кръвната картина също показва отклонения – налице е левкоцитоза (брой на левкоцитите над 10 000) с олевяване (появяват се млади клетъчни форми, характерни за сериозни възпаления), скоростта на утаяване на еритроцитите е по-висока. При пиелонефрит може да достигне много високи стойности – 40 – 50 – 90 мм/час, дори трицифрени стойности. Това е характерно при три вида заболявания – рак, ревматизъм и пиелонефрит.
Листа от мечо грозде и хвойна за прочистване
Листата от мечо грозде (Folia Uvae-ursi) помагат за дезинфекция на пикочните пътища. Студеният извлек и запарката са по-щадящи за стомаха. Тъй като ефектът се разгръща при алкална урина, към дневната доза се прибавs 1 лъжичка сода бикарбонат.
Боровите връхчета (Turiones Pini) са богати на етерични масла и имат антисептично и спазмолитично действие. Могат да се приготвят, като 100 г борови връхчета се варят в 2.5 литра вода, докато се изпари и остане половин литър. Отварата се подслажда с мед и се пие по 1 кафена чашка 3 пъти дневно. Тази рецепта е подходяща за деца.
Хвойната има противовъзпалително, спазмолитично, диуретично действие. Дозите и начините за приготвяне са разнообразни. Една удобна форма: дъвчат се хвойнови плодчета – започва се от 6 зърна дневно и се стига до 15, като се увеличават с едно на ден. Може да се разделят на 2 – 3 приема. После обратно до 6. След една седмица пауза се повтаря.
По 2 чаени лъжички връхчета или счукана хвойна и 170 мл вода се затварят в бурканчета от детска храна (всяко бурканче е доза за един ден). Вари се на тих огън в тенджера под налягане около 30 мин. Тенджерата се отваря, след като напълно изстине.
Бъбречен чай
Чай Kidney (цейлонски бъбречен чай) от години се предлага в билковите магазини и в аптечната мрежа. Той съдържа Aerva lanata и се препоръчва при наличие на микроорганизми в урината, кисело pН, високи нива на пикочната киселина, бъбречни кризи и подагрозни пристъпи.
Една изпитана билкова комбинация, която може да поръчате, е от полски хвощ, корени от гръмотрън, плод от хвойна. Смесват се по 70 г полски хвощ (Herba Equiseti) и корени от гръмотрън (Radix Ononidis) и 30 г плод от хвойна (Fructus Juniperi). Две супени лъжици от сместа се варят в половин литър вода. След изстиване чаят се прецежда. Пие се 3 – 4 пъти по 1 винена чаша (около120 г) на гладно или 30 мин преди храна.
На вашето внимание
Билки и билкови сборове
- Етикети:
- Рубрики: