Чесънът – царят на всички подправки
Антимикробните му свойства са потвърдени от Луи Пастьор
Чесънът се смята за панацея при лечение на всякакви болести. Питагор го нарича „цар на всички подправки“, защото няма друго растение в света, което да лекува така успешно от древността до наши дни.
Археолози твърдят, че той е използван 2000 – 3000 г.пр.н.е. Открит е дори в гробницата на Тутанкамон. През 1858 г. Луи Пастьор потвърждава антимикробните му свойства.
Чесънът е по-богат на хранителни вещества, витамини (А, В1, В2) и минерали в сравнение с лука. Той съдържа над 200 биоактивни съставки, като най-лековити от тях са алиин и алицин. 100 г съдържат 30.8 г въглехидрати, 6.2 г белтъчини, 1.5 г целулоза, 0.2 г мазнини, 0.15 г желязо, 0.2 г фосфор, 0.15 г аскорбинова киселина. Неотдавна в състава му откриха и химичния елемент германий, който е с изразени противотуморни свойства.
Алицинът е диуретик и помага за прочистването на бъбреците и жлъчката. Той е мощен антибактериален агент, който влиза в кръвоносната система и дезинфекцира вътрешните органи и кожата.
Лецитинът премахва мастни натрупвания и намалява лошия холестерол и триглицеридите.
Серните съединения имат противогъбични и антибактериални свойства. Те са особено ефективни при грип и заболявания, причинени от Candida albikans. Тези съединения защитават организма от свободните радикали, като по този начин превръщат чесъна в мощен антиоксидант, а също така и понижават кръвното налягане.
Германият и селенът са микроелементи, които подсилват имунната система.
При диабетици редовната употреба на чесън намалява нивото на кръвната захар и стимулира обмяната на веществата.
- Етикети:
- Рубрики: