Катарактата не е круша, да я чакаме да „узрее“
Интервю с д-р Алек Топов, началник на отделение „Офталмология“ на МБАЛ „Токуда болница София“
- Д-р Топов, много възрастни хора отлагат операцията на катаракта, защото изчакват да „узрее“. Какъв е вашият съвет?
-
Има стар мит, че катарактата трябва да „узрее“. Тя не е круша и като узрее, всичко да е наред. Едно време при старите методики на операция на пердето наистина се е чакало да узрее, за да може на хирурга да му е по-лесно. Сега не чакаме. Когато установим, че пациентът има перде и то засяга неговото зрение и му нарушава комфорта, го съветваме да се оперира. Според медицинските статистики в света, щом зрението падне под 60 процента, операцията е наложителна. У нас все още има хора, които, щом им кажем, че имат перде и то е за операция, отговарят „Ама достатъчно ли е узряло?“. Тогава започваме да обясняваме, че вече не се чака да „узрее“. Някои дори спорят с нас с аргументи, че са чели и че така пишело тук или там. Груба грешка е в съвременната хирургия да се чака катарактата да узрее. Тя трябва да се оперира навреме. Престоят в болница по клинична пътека е един ден. След това в продължение на месец в окото се слагат капки. За да се проследи възстановяването, се налагат и 2 контролни прегледа, които се поемат от здравната каса.
- Какво е предимството да се оперира навреме?
-
Предимството е, че когато е навреме, операцията протича по-леко.
- Защо?
-
Съвременната хирургия премахва биологичната леща на окото, която е с диаметър около 12 мм. А ние работим през разрез, който е 2 – 2.5 мм максимум. Вие си представете да извадите нещо 12 милиметрово през един разрез от 2 мм. Машините, с които разполагаме, раздробяват пердето в самото око. С напредване и узряване на катарактата се получава втвърдяване. А колкото е по-твърдо пердето, толкова хирургът трябва да е по-опитен и толкова рисковете се увеличават. И поради тази причина пациентите не бива да чакат пердето да узрее, да не виждат нищо и тогава да решат, че са готови за операция.
- Едното или двете очи засяга катарактата и могат ли да се оперират едновременно?
-
Катарактата засяга обикновено и двете очи. Има обаче разлика в стадия на развитие на пердето в едното и в другото око. Единствено при вродената и при травматичната катаракта може да е само на едното око. При възрастовата катаракта обаче промените са симетрични – каквото има в едното око, това има и в другото око. Аз не съм привърженик на операция на двете очи едновременно.
- Ще обясните ли защо е по-разумно първо да се оперира едното око, а след това другото?
-
Никога не сме застраховани, че няма да има възпаление след хирургичното отстраняване на катарактата. А то може да доведе до пълна загуба на зрението. Затова предпочитам между двете операции да има пауза от поне една седмица до 10 дни.
- Операцията се поема от здравната каса, но вътреочните лещи всеки заплаща сам. Това вероятно е причина хората да отлагат операцията?
-
Това е сериозен проблем. Болните чакат безплатни лещи от здравната каса. Това вероятно няма да стане. Или поне няма да се случи скоро. Искам да предупредя всички, които чакат за операция – нека да не я отлагат, дори и да се налага да дадат пари за импланти.
- Не сте оптимист в тази посока?
-
Аз оперирам и в Македония. Там има лимит на операциите, но лещите се плащат от тяхната здравна каса. Листата на чакащите обаче е огромна – болните трябва да чакат 2 години, за да им дойде редът. За тези 2 години 90 на сто от пациентите стават изключително трудни за операция. Надявам се, че в България това да не се случи, защото рискът от усложнения при тези случаи на дълго изчакване е огромен. Колкото и да е опитен и добър хирургът, винаги може да се получи проблем при операция на напреднала катаракта.
- Няма ли по-евтин вариант – например да се сложи твърда леща?
-
Няма как болният да избира леща според цената. Лекарят определя вида ѝ. Твърдите лещи вече почти не се използват у нас. Замениха ги меките, защото лещата трябва да се пъхне през малък разрез от 2 – 2.5 мм. Сгъва се и така се слага в окото. Докато за твърдата трябва да се направи разрез от поне 5 мм, а след това се шие и има риск от повече усложнения.
- Лещата може ли да коригира налично далекогледство или късогледство?
-
Има 2 основни групи лещи. С монофокалните се вижда ясно на едно от двете основни разстояния – или наблизо, или надалеч. Като съответно за другото разстояние се ползват очила. Мултифокалните лещи са най-новото попълнение на арсенала ни. Те покриват както необходимостта за близко, така и за далечно виждане и няма нужда от очила. Но при тях има неуточнени проблеми. Част от пациентите имат затруднения както за далечно гледане, така и за близко. Хора в активна възраст, които вечерно време шофират, могат да имат силни отблясъци, което да пречи. Има и още една група лещи, така наречените торични – меки лещи, с които се коригира голям астигматизъм.
Визитка
Д-р Алек Топов е завършил Медицинския университет в София през 1995 г. През 2002 г. придобива специалност по офталмология. Специализира в Германия, а от 1996 г. работи в Клиниката по очни болести към УМБАЛ „Александровска“. От 2008 г. е в екипа на МБАЛ „Токуда болница София“, а през 2012 г. става началник на отделение „Офталмология“. Преминал е допълнителни квалификационни курсове в областта на хирургичното лечение на катаракта и глаукома, както и в лазерно отстраняване на диоптри.
- Етикети:
- Рубрики: