Топ 10 на охлаждащите храни
За жегата плодова салата и диня със сирене
Температурата навън стига 30, дори 40 градуса. Два калорифера подгряват допълнително тялото - физическата ни активност и храната. На нея разчитаме, за да ни зарежда с енергия. Защото „разцепването” на всяка молекула от това, което слагаме в устата, отделя гориво. То е нужно за поддържане на всички дейности в организма и осигурява бездефектна работа на органите и системите.
Науката има начин точно да изчисли индивидуалните ни нужди. Те са различни в зависимост от възрастта, пола и теглото. „Можем да изчислим каква част от енергията ни отива за поддържане на сърдечносъдовата, на храносмилателната, на отделителната... на всички системи в организма, обяснява проф. Божидар Попов, председател на Българското дружество по хранене.
Обичайно разходът е между 1400-1600 килокалории, които получаваме с разнообразни храни – белтъци, въглехидрати, мазнини. И всяка от тях участва с процентен дял. През лятото обаче разчитаме не да се сгряваме от обмяната, а напротив - някак да се охладим.
Южните нации имат повече опит. Италианско проучване подреди топ 10 на охлаждащите блюда.
Асоциацията Food Education Italy класира на първо място плодовата салата с добавка на сладолед. След нея - тънко нарязана диня със сирене. А третото зае киселото мляко с късчета плодове.
Класацията на чуждите експерти по хранене съвпада с емпиричния опит на българите. Нашите баби и дядовци са карали през лятото на плодове, зеленчуци, айрян и, разбира се, емблематичния таратор, признат за българско откритие.
Другите храни, които италианците препоръчват за жегите, също са познати у нас и в един или друг вариант присъстват на масата. В тяхното топ 10 влизат още и прословутата салата капрезе – домати, моцарела, зехтин, босилек, макарони със зеленчуци, плодове със сирене и плодови комбинации.
„Зеленчуците и плодовете, които са богати на вода, отделят най-малко енергия и облекчават организма, когато навън е горещо. Колкото една храна съдържа повече белтък, толкова по-рядко трябва да е на трапезата в жегите. В тази група попадат най-вече животинските продукти - месо, яйца, бобови и ядки, които са богати и на белтък, и на мазнини, казва проф. Попов и съветва за този сезон да включим в менюто са млечно-плодови и зеленчукови комбинации. Добре е да преобладават млякото, зеленчуците и плодовете.
От пресните плодове и зеленчуци има и друга полза. Тъй като през лятото губим повече от обичайното количество течности, Ph на организма се подкиселява и водно-солевият баланс се нарушава. За да се възстанови, има нужда от алкализиране.
„Зеленчуците, плодовете, както и млякото помагат за хидратацията на организма. Ние имаме нужда от течности – мъжете от 2,5 литра, жените от 2 литра на ден. Вода получаваме и от плодовете и зеленчуците. Те хидратират организма, а от друга страна внасят алкални валенции и минерали - основно калий, натрий, калций и магнезий. Това са основните 4 елемента, които връщат баланса и алкализират организма. И колкото един продукт е по-богат на тези вещества, толкова по-добре”, обяснява проф. Попов.
В жегата се потим повече, течностите намаляват, а кръвта се сгъстява. Токсините, които се натрупват в организма, трябва да бъдат изчистени. Именно този процес стимулират алкалните вещества. Те помагат на организма да се справи с ацидозата, която е свързана с обилното изпотяване и концентриране на кръвта.
„Плодовете и зеленчуците имат троен ефект – хидратират, внасят алкали и помагат на организма да се очисти от метаболити”, обяснява проф. Попов.
Фаворити са кайсиите, прасковите, пъпешите и дините – всичко, което в момента е в изобилие на пазара. Заедно със зеленчуците – градинските домати, краставици, салати и моркови, те добавят мощни антиоксиданти и каротин. Все вещества, които градят имунитета, на който тепърва ще разчитаме.
Проф. Божидар Попов: Течностите да са между 6 и 15 градуса
- Проф. Попов, аюрведа твърди, че студените храни не охлаждат така добре като горчивите. Така ли е?
-
Всяка наука има някакви препоръки. Едни факти са натрупани емпирично, други пък намират различни обяснения. Ние следваме нашата наука.
- А нашата наука какво препоръчва?
-
Да слушаме собственото си тяло. То винаги подсказва от какво имаме нужда. Най-доброто охлаждане е да сме на сянка и на проветриво. Трябва да се пият достатъчно течности и те да са охладени, а не ледени.
- Защо не препоръчвате леденото? То не охлажда ли най-бързо?
-
Студените течности се отразяват негативно. Тялото, което е с повишена температура от околната среда, понижава основната обмяна. А човек има такива механизми, които регулират основната обмяна според температурата на околната среда – в горещините основната обмяна се забавя и продукцията на температура намалява, а през зимата се повишава, произвежда топлина, която поддържа нормалната телесна температура. Важно е, разбира се, къде се намира човек, какво работи, какъв е разходът на енергия – дали е свързан с физическа или с интелектуална дейност. Затова ние сме създали модели на хранене в зависимост от професията.
- Алкохолът строго ли е забранен в жегата?
-
Когато навън е горещо, алкохол не се препоръчва по няколко причини. Той увеличава потенето и дехидратацията. Има риск от претопляне. Освен това в горещините алкохолът се разгражда по-бавно. Ако човек е свикнал с чашката и не иска да се лишава, е разумно да пийне след 17-18 часа, когато става по-хладно. Може да изпие една бира, но не студена, а охладена.
- Коя температура е най-подходяща за напитките?
-
Течностите трябва да са между 6 и 15 градуса. Водата също. Именно тогава тя оказва хидратиращо действие и всички полезни вещества в нея могат да се усвоят най-пълноценно. Най-новите бири, без алкохол, с добавка на лимон или грейпфрут са находка. Те допринасят не само за хидратацията, но внасят в организма полезни минерали и антиоксиданти.
Спорт през лятото
Физическото натоварване е полезно и здравословно както за децата, така и за възрастните. Универсални упражнения за всички хора обаче няма. Спецификата и интензивността им зависят от възрастта, а също така от индивидуалните особености на всеки един човек, но и от неговите заболявания. Дори упражненията да са съобразени с тези фактори, те трябва да са съобразени и със сезона. През лятото има редица спортове, които не се препоръчват заради горещината. Когато термометърът показва над 34 градуса, за децата от 2 до 14 години специалистите препоръчват да се отделят не повече от 20 минути на ден за игра на футбол, хандбал или просто за подаване на топката.
От 5 до 18 години детският скелет все още не е напълно развит и поради тази причина прекаленото натоварване може да му навреди. За тази възраст като укрепващи общото здравословно състояние на организма се препоръчват бягане, плуване и колоездене. Тези спортове подпомагат растежа на детето на височина и възпрепятстват риска от затлъстяване. През лятото тичането и карането на колело не бива да е след 10 часа и преди 18 часа. В периода 10 - 18 години особено полезни както за развитието на мускулатурата, така и за развиване на бързи рефлекси са състезателните спортове. От 18 до 30 години човек трябва да спортува навън или във фитнеса около 5 часа седмично, и то не наведнъж. На добро разтягане ще ви научат заниманията с йога и пилатес. С тях, както и със скачането на въже можете да се занимавате и в домашни условия по 20-30 минути на ден. Това обаче да не става на включен климатик, а на отворени прозорци, в добре проветрена стая. Така няма да настинете и ще напълните дробовете си с кислород.
Не забравяйте да отделяте внимание на разтягането преди и след упражненията. Между 40 и 50 години костите стават уязвими, появява се остеопорозата. Обновяването на тъканите се забавя, те деградират по-бързо, отколкото се възпроизвеждат. Затова седмично отделяйте два-три часа за упражнения и един час за разтягане на мускулите и ставите. За да не качите излишни килограми, занимавайте се с аеробика и спортно ходене. Впрочем спортното ходене сваля и високото кръвно налягане. През лятото го практикувайте рано сутрин, най-добре по сенчестите алеи на парка. Йогата е особено подходяща, тъй като укрепва мускулите.
От 50 до 60 години човек започва активно да губи мускулна маса и да натрупва мазнини. За жените този процес се изразява в промени на фигурата - талията се увеличава, като достига приблизително до обема на бедрата. На тези промени се дължат проблемите със сърдечносъдовата система, повишава се рискът от диабет. Затова лекарите препоръчват да отделяте 2-3 часа седмично за силови упражнения и един час за разтягане. Подходящи са бадминтонът, футболът и тенисът, тъй като тренират мускулите, не позволяват на сърцето да остарява и укрепват скелета. След 60 и нагоре тъканите са по-слаби, а костите се трият една в друга, предизвиквайки болка и дискомфорт. Половин час пет пъти седмично спорт са достатъчни. От полза е плуването - то тренира сърцето и укрепва мускулите, без да натоварва костната система. В тази възраст можете да упражнявате и пилатес.
- Етикети:
- Рубрики: