Пътуване и почивка „гневят“ жлъчката
Интервю с д-р Димитър Банчев, началник Хирургично отделение в I МБАЛ – София
- Д-р Банчев, вие сте хирург и искам да попитам коя операция правите най-често тази седмица, въпреки че в хирургията едва ли има сезонност?
-
За една седмица съм направил 14 лапароскопски операции на жлъчен мехур.
- Защо през лятото зачестяват проблемите с жлъчката?
-
Жлъчнокаменната болест се активизира в горещините. От една страна, високите температури и обезводняването, от друга – грешки в храненето. По време на почивката храненето и режимът се променят. Вкъщи човек е свикнал на един начин на готвене, когато е на почивка, си позволява да яде готова храна, пържено, по-мазно... различна кулинарна обработка. Всичко това е предпоставка да се обостри хронично тлеещ възпалителен процес на жлъчния мехур.
- Може ли човек до този момент да не е имал никакви признаци, че нещо с жлъчката му не е наред, и внезапно след почивката да се озове при вас?
-
Това се получава в 90 на сто от случаите. Хората въобще не знаят, че имат хронична жлъчнокаменна болест.
- Те имат ли камък – това е, от което всеки се притеснява като че ли най-много?
-
Камъкът е последица. Преди него е хроничното възпалително заболяване на жлъчния мехур, което обикновено не дава оплаквания. Няма симптоми, но то променя химизма на жлъчния сок, при което започват да се образуват в началото утайки, после песъчинки, а накрая и камъни. Така че камъкът в жлъчния мехур идва вторично. Той е доказателство, че човек е имал хронично възпаление на мехура, което е променило химията в жлъчния сок и е създало предпоставка за болест.
- Това става без болка, без никакви симптоми, така ли?
-
Няма симптоми. Може да се усеща тежест в дясното подребрие, но човек не обръща внимание. Друг сигнал е горчивият вкус в устата и лекото гадене. Това обаче става, когато процесът се обостри и обикновено кара човек да търси лекарска помощ. И когато дойде в болницата и му кажем, че има камъни в жлъчката, остава изненадан. И обикновено не може да проумее защо трябва да махнем целия жлъчен мехур, а не да извадим само камъните.
- А защо се налага да махнете жлъчката, не може ли да извадите само камъните, както при бъбреците?
-
Болният орган е жлъчният мехур, камъните са последица от този процес. Не може да махнеш последствието, а да оставиш причината да работи. Затова се маха цялата жлъчка.
- Вярно ли е, че е жлъчнокаменната болест е запазена територия за жените?
-
По-големият процент болни действително са жени. Те са 65 на сто от всички, докато мъжете са 45%. Хирурзите имат много стар лаф - че за жлъчнокаменната болест са виновни 3-те F – femini - жени, fat - дебли, family - фамилна история, защото определено има предразположеност към заболяването и тя се предава по наследство.
- Изваждането на жлъчката ощетява ли по някакъв начин организма?
-
Изваждането на жлъчката не се отразява по никакъв начин. След операцията не се променя физиологията на храносмилателната система.
- С други думи от жлъчката няма никаква полза? Да не е като апандисита - излишен орган?
-
Не е излишен, но изваждането не променя физиологията. Когато жлъчният мехур е здрав, той има свои задачи. Възпалението обаче променя нещата и той трябва да се отстрани. Веднага искам да добавя, че колкото повече отлагаме операцията, толкова повече се увреждат съседните органи, с които той физиологично е свързан. Това са стомах, дванадесетопръстник, панкреас, жлъчни пътища, черен дроб... Дори понякога първите оплаквания са по повод гастрит, язва на дванадесетопръстника, панкреатит, а всъщност причината е по съседство – а именно болната и възпалена жлъчка.
- Модерният начин на операция е безкръвен – лапароскопски, и не се покрива от здравната каса. Какви са предимствата и може ли да предпочетем конвенционалната операция?
-
Лапароскопската операция е безкръвна и е много щадяща за болния. След нея възстановяването е много бързо и той може да се върне към нормалния си ритъм на живот. Тази операция не се покрива от здравната каса и всеки сам плаща скъпоструващите консумативи. И който може да си го позволи, предпочита този метод, защото до една седмица може да се върне отново на работа. Докато при обикновената хирургия поне 2-3 месеца той ще е в болнични и във възстановителен период. Има строги индикации, които определят кой метод да предпочетем. Има случаи, в които жлъчнокаменната болест се съчетава с обострен панкреатит - има късни усложнения, които също могат да се отстранят лапароскопки. Понякога обаче хирургът по своя преценка директно предлага отворения конвенционален метод.
- След операцията трябва ли да се пази диета?
-
Това заболяване обикновено се явява след 50-55 г. След операцията в продължение на две-три седмици трябва да се спазва щадяща диета. След това дори и тези, които не са оперирани и нямат проблем с жлъчката, бих посъветвал да спазват режим без тежки мазни храни и пържено. Алкохолът да е малко и качествен. Много хора смятат, че диетата трябва да е е много стриктна. Аз не смятам, че трябва да сме максималисти. 20-25 дни след операцията човек може да яде всякакви зеленчуци и плодове, млечни продукти, хубаво месо без мазнини – заешко, пилешко, риба, качествено телешко. Добре е да е варено или на скара, не пържено. Казват – не яжте яйца. Не съм съгласен – как да хапнеш вкусна супа без застройка или пък защо да се лишиш от кекс, в който няма как да не се сложи яйце. И да хапнеш едно яйце, нищо няма да стане. Нали болният орган вече е отстранен.
На вашето внимание
Състояния и заболявания
- Етикети:
- Рубрики: