Повечето заразени въобще не знаят, че са ухапани от кърлеж
Интервю с полк. доц. д-р Камен Плочев, Клиника по инфекциозни, паразитни и тропически болести, ВМА
- Д-р Плочев, вярно ли е, че кърлежите от градските паркове разнасят по-опасни болести от „горските“?
-
Този проблем от година на година става все по-сериозен, защото кърлежът разнася няколко много опасни и смъртоносни болести – лаймска болест, кримска хеморагична треска, марсилска треска, ерлихиоза, бабебиоза, ку-треска и много други. Тези „отвратителни“ същества, това не е мое определение – така ги е нарекъл още Аристотел, предават заразата трансовариално на най-малките форми – на бебетата си. А те са толкова микроскопични, че човек почти не ги вижда. Не забелязва и кога влизат под кожата му. Само че и малките, както майка си и татко си, много обичат да смучат кръв. И само това правят, макар и в по-малко количество. Проблемът е, че те, смучейки кръв, смучат и повръщат. И всички вируси и бактерии, които се намират в коремчето им, влизат в човешката кръв и ни заразяват.
- За колко време заразата от кърлежа влиза в човешкото тяло и се разпространява?
-
Особено съществен е факторът време. Ако кърлежът престои впит в кожата 1 час – не става нищо. Ако обаче не го видим и престои над 48 часа, заразата е сигурна. Няма значение какъв вид е и къде ни е полазил – в града, селото или гората. Важният въпрос е какви зарази носи самият кърлеж. Най-често това е лаймска бурлиоза.
Никой не изследва кърлежите. Касата дава пари за изследване на хората.
- Касата дава ли пари за първото изследване?
-
Ние искаме да дава пари в доболничната помощ за първичен преглед за лаймска болест. Защото, когато дойде човек с антитела, аз не мога да знам дали тези антитела ги има от предишно ухапване, или е прясно ухапан. Защото ако е от минало ухапване, няма нужда въобще да бъде лекуван. Не се лекуват антитела, а причинителят. Ако обаче ухапването е прясно, значи в организма на този човек има причинител и той трябва да се лекува.
- За последната седмица има 9 случая на лаймска бурлиоза, а от началото на годината са 260. А с марсилска треска за същия период са 36. Защо има и толкова смъртни случаи?
-
Това е сериозен проблем. Голям процент от болните, особено през последните 2 години, дори не знаят, че са били ухапани от кърлеж. Идват направо със симптоми на лаймска бурлиоза. Тялото им се покрива с едни големи червени петна – може да е едно, може да са повече и се местят. Появяват се ту на едно, ту на друго място. Диаметърът им е различен – от десетина сантиметра до много по-големи. В момента в инфекциозната клиника на ВМА лежи мъж с петно, което се е разпростряло на цялото му бедро. Никой не може да даде отговор на въпроса защо при едни хора обривът е малък, при други – огромен. Когато петната са по-малки, често се бъркат с алергия и се лекуват неправилно. По-точно въобще не се лекуват, което може да е фатално. Важно е инфекцията да се хване от самото начало и да се лекува правилно, защото болестта протича в 3 стадия. Първият е кожният, който е лесно лечим и завършва с успех при 98% от случаите. Вторият стадий е този на тъканната локализация и причинява симптоми, които трудно могат да бъдат обяснени и рядко се свързват със зараза от кърлеж. Само ако някой много опитен лекар се сети да изследва болния за лаймска бурлиоза, може да я установи. В третия стадий вече се увреждат органи – нервна система, стави и сърце, което може да има тежки последици.
- Болестите не се лекуват правилно или са смъртоносни?
-
Някои от болестите, пренасяни от кърлеж, като кримската хеморагична треска, са смъртоносни. Кримската хеморагична треска протича нетипично и води до тежки нарушения в съсирването на кръвта и оттам до кръвоизливи. Когато те са в коремната кухина, често се поставя диагноза „остър корем“ и болният се оперира. Това е опасно и за хирурга, и за персонала, защото рискът от зараза е висок. Вече има 10 случая на медицински работници, които са се уболи по време на манипулации и са умрели. Тази болест е смъртоносна.
- Българските комари май не са опасни и не разнасят смъртоносни зарази?
-
Засега е така. Но и в Гърция, и в Румъния има заразени с нилска треска. А у нас болестта е открита в комари. Значи заразата е тук. Ако си спомняте обаче и в Ню Йорк я нямаше, но най-неочаквано се появи. Дойде от частни басейни. Всяка къща в Лонг Айланд има басейн и епидемията оттам тръгна.
- Нали басейните се хлорират и се слагат дезинфектанти. Комарите нали са чувствителни. Ларвите им не умират ли?
-
Вероятно тези басейни не се поддържат и дезинфекцират редовно. Другата възможност е комарите да са мутирали и да не се влияят от химикалите. Факт е, че Ню Йорк пламна, а в нашия район заразата я има, в целия средиземноморски пояс има нилска треска. Комарите не заобикалят през Черно море и през Югославия, за да идат в Румъния. Имахме изолирани случаи на зараза, но не и масово. Комарите обаче пренасят няколко заболявания – включително и малария. Маларията също се върна у нас, заедно с наплива от туристи и пътуващи по всички посоки. Така че винаги трябва да имаме едно на ум.