Прясната круша е истински здравословен коктейл
Лечебните ѝ свойства се проявяват при упорит запек, пясък и камъни в бъбреците
Крушите (Pyrus) са род дървета от семейство Розоцветни (Rosaceae), подсемейство Ябълкови (Maloideae). Произлизат от Китай. Различни сортове круши са отглеждани от Античността. В Древен Рим с тях са гощавани само богатите. Доказателствата са върху фреските и в старите писания, стигнали и до наши дни.
В Персия, Древна Гърция и Древен Рим крушите са познати не само като храна, но и като лечебно средство, прилагано при гастрит, холецистит, болести на отделителната система, запек, главоболие, безсъние и дори депресия. Плодът е възпят от Омир в неговата „Одисея“.
Днес круши се консумират навсякъде по света – в свеж вид, под формата на компоти, сладка, сокове. Плодът успешно се комбинира с други плодове и храни в кулинарията и от него могат да се приготвят много изискани десерти.
Подобно на прасковите, крушите са едни от най-полезните плодове. Пресните круши са истински здравословен коктейл от плодова захар, органични киселини, минерални вещества и микроелементи – калий, натрий, магнезий, фосфор, желязо, мед, цинк. В 100 г плодове се съдържат 120 мг ябълчена киселина, 70 мг лимонена киселина и до 3 мг оксалова киселина. Богати са на витамините A, B1, B2, B5, B6, B9, E, PP и C.
Крушите съдържат йод, затова са особено препоръчителни за хора, които живеят в региони с йоден дефицит. Същевременно те могат да задоволят минималните нужди на човека от този микроелемент, необходим за щитовидната жлеза и свързан с човешкия интелект.
Лечебните свойства на крушите се проявяват при упорит запек, пясък и камъни в бъбреците, особено оксалатни образувания.
Освен това те подобряват дейността на имунната система.
Диетолозите ги включват в менюто на болни от диабет, затлъстяване и нарушения във функцията на задстомашната жлеза.
Според Авицена крушите притежават свойството да помагат при отравяне с гъби.
Семките на плода имат доказано противоглистно действие.
Препоръчва се крушите да се консумират небелени, тъй като в кората им се съдържат значително количество фибри и фитонутриенти.
Всички видове – летни и есенни, приети като пресни плодове, регулират киселинността на стомашния сок, тонизират организма и утоляват жаждата.
- Етикети:
- Рубрики: