Тестостерон
Съдържание
Показания за изследване на тестостерон:
- хипогонадизъм у мъже
- вирилизиране и хирзутизъм у жени
- тумори, които образуват андрогени
Биологичен материал
- серум или плазма, взета с хепарин;
Принцип на изследването
- прилага се радиоимунологичен метод, почиващ на принципа на компетитивното свързване;
Секрецията на тестостерон се повлиява от редица фактори, чието влияние трябва да бъде отчитано, за да може да се получат надеждни, сравними резултати.
При мъже:
- час на вземане (максимум в сутрешните часове, минимум - вечер)
- колебания за кратки периоди, от порядъка на минути (време на полуживот 4 минути)
- възраст
Вземането на кръв при мъже се извършва сутрин между 7 и 9 часа. Използва се постоянен катетър, чрез който могат да бъдат взети три проби кръв в продължение на около 30 минути. С този подход се "залавят" и колебания в серумната концентрация с кратка продължителност.
При жени:
- час на вземане (максимум в сутрешните часове, минимум - вечер)
- овариален цикъл: тестостеронът се подчинява на ритъм, който е близък до този на естрогените, но колебанията в концентрацията му са многократно по-малки
Получената кръв трябва да бъде центрофугирана в продължение на един час. Плазмата може да бъде съхранявана при -18 °С в продължение на едно денонощие до извършване на изследването.
Тестисите секретират тестостерон и естрадиол в кръвта. Те са не само основното място на образуване на тестостерон (клетки на Лайдиг), но същевременно и най-важният прицелен орган (сертолиеви клетки). Хормоналната секреция се стимулира от гонадотропните хормони (лутеинизиращия хормон и фоликулостимулиращия хормон), чието изграждане зависи от количеството на секретирания от хипоталамуса гонадатропиносвобождаващ хормон (ГнОХ). Подобно на положението при кортикостероидите концентрацията на тестостерона в периферната кръв се регистрира от съответни рецептори на хипоталамуса, като всяко понижаване на концентрацията в плазмата води до стимулиране на секрецията. Освен тестостерон се секретират и други андрогени, които са предшественици или метаболити на тестостерона. Те се отделят по същия начин от изграждащите тестостерон клетки на семенните каналчета и на епидидима. Тяхната секреция не е обект на системна регулация.
У жените андрогените са междинен продукт от синтезата на естрогени в яйчника и кората на надбъбреците. И при жените най-важен представител на тази група стероиди е тестостеронът. При повишена секреция андрогените причиняват у жени хирзуитизъм и вирилизиране. В кръвната плазма в преобладаващата си част тестостеронът се транспортира с помощта на тестостероносвързващия глобулин (ТСГ). Биологично активна е само свободната част на хормона. Това трябва да се има предвид при интерпретация на резултати от определянето на концентрацията на тестостерона (което "залавя" общото количество в серума). При състояния с повишено количество на тестостероносвързващия глобулин (ТСГ), въпреки че има повишена обща серумна концентрация на хормона, липсва увеличение на количеството на свободния биологично активен тестостерон.
Покана
Ако сте медицински, здравен или сроден специалист и бихте желали да допринесете за подобряване качеството на тази публикация – да предложите свой собствен авторски текст, фотография или видео, или просто да ни посочите грешка от едно или друго естество, която може да сме допуснали при подготовката на материала, заповядайте!