Цинк
Цинк - въведение
Цинк се съдържа във всички органи на човешкия организъм. Намира се предимно вътреклетъчно, свързан с белтъци под формата на металоензими (карбоанхидрази, алкални фосфатази, алкохолдехидрогеназа и др.). Възрастният организъм съдържа около 25 - 40 mol цинк, като при нормално хранене се усвояват ежедневно 100 μmol и толкова се отделят от организма. Резорбцията става в червата, отделянето в 90 % през червата, а в около 10 % през бъбреците. Около 66 % от съдържащия се в плазмата цинк е свързан хлабаво с албумина и лесно се диализира. Приблизително 34 % са относително здраво прикрепени към алфа2-макроглобулина.
Недоимъкът на цинк води до нанизъм, хипогонадизъм, хепатоспленомегалия, хипохромна анемия, забавено зарастване на рани и периорифициални и акрални разязвявания.
Застрашени от недоимък на цинк са следните групи от населението:
- малки деца (при неправилно хранене)
- бременни (повишени нужди и неправилно хранене)
- болни, продължително поддържани с парентерално хранене
- болни с обширни изгаряния
- болни с нарушена резорбция в червата
- алкохолици
Концентрацията на цинка в кръвната плазма е понижена при редица заболявания, без това да има доказано диагностично значение поне засега. Съществено значение има установяването на недоимък на цинк в застрашените групи и при диагностиката на ентеро-хепатален акродерматит - вродено генетично детерминирано нарушение в резорбцията на цинка, което, нелекувано, води до смърт.
Показания за изследване на цинк
- ентеро-хепатален акродерматит
- нарушено заздравяване на рани
- продължително парентерално хранене
- обширни изгаряния
- недоимъчно хранене
Биологичен материал: серум (без хемолиза), 24-часова сборна урина (диуреза). Концентрацията на цинка в серума е с около 10 % по-висока от тази в плазмата, тъй като тромбоцитите освобождават цинк по време на съсирването на кръвта. Вземането на кръв трябва да става сутрин между 6 и 8 часа, за да се сведе до минимум влиянието на циркадния ритъм върху резултатите от изследването.
Покана
Ако сте медицински, здравен или сроден специалист и бихте желали да допринесете за подобряване качеството на тази публикация – да предложите свой собствен авторски текст, фотография или видео, или просто да ни посочите грешка от едно или друго естество, която може да сме допуснали при подготовката на материала, заповядайте!