Кандидоза (Кандида-микози) на кожата и лигавиците
Съдържание
- Кандидоза (Кандида-микози) на кожата и лигавиците
- Кожно-лигавична кандидоза
- Орална кандидоза
- Кандидозен вулвовагинит
- Кандидозен баланит
- Кандидоза на кожата, кандидозно интертриго
- Кандидозна паронихия и онихия
- Лабораторна диагностика на кожно-лигавичната кандидоза
- Лечение на кожно-лигавичната кандидоза
Кожните микози са едни от най-често срещаните кожни заболявания. Причинители са микроскопични гъбички. Те не съдържат хлорофил и не притежават способност да фотосинтезират, поради което живеят само като паразити или сапрофити.
Гъбите наброяват около 100 000 вида и са разпространени навсякъде в заобикалящата ни среда. Повечето от тях са сапрофити и играят важна роля в кръговрата на веществата в природата. Сравнително малка част от тях имат приложение в бита, участвайки във ферментацията на алкохола, хляба, в пивоварната индустрия, производството на антибиотици и др.
Класификация
Медицински значимите гъби могат да бъдат обединени в три групи – дерматофити, дрожди и плесени. Всяка група причинява клинично ясно обособени заболявания.
Дрождите са единствените гъби, които са обичайни сапрофити по кожата и лигавиците на човешкото тяло. Независимо от това много от тях могат да бъдат потенциални патогени. Те са главният причинител на гъбични инфекции у човека. Досега са описани 56 рода с 489 вида дрожди, разпространени в почвата, растенията, много животни и човека. От тях поне 25 рода и 267 вида се изолират постоянно или временно от човека. Главно място сред тях заемат дрождите от рода Candida и рода Malassezia.
- Рискови фактори:
- Симптоми и синдроми:
- Инструментални изследвания:
- Имунологични изследвания:
Покана
Ако сте медицински, здравен или сроден специалист и бихте желали да допринесете за подобряване качеството на тази публикация – да предложите свой собствен авторски текст, фотография или видео, или просто да ни посочите грешка от едно или друго естество, която може да сме допуснали при подготовката на материала, заповядайте!