Заради синдрома на Рейно слагаме ръкавици още от ноември
Интервю с доц. Кузман Гиров, шеф на клиниката по съдова хирургия във Военномедицинска академия
- Доц. Гиров, защо студът събужда и синдрома на Рейно?
-
Заедно със застудяването зачестява и това често срещано нарушение на периферното кръвообращение – синдромът на Рейно. При него цветът на пръстите на ръцете и на крака се променя. В тежки случаи това се случва и с ушите и върха на носа. И още от октомври-ноември човек трябва да сложи ръкавици и да се облече по-топло. Защото щом сутрин температурите паднат до 10 градуса, тези промени в цвета на ръцете се получават. И не е само това. Дискомфортът е по-изразен. Явява се и неприятно мравучкане. Много хора не могат да извършват елементарни фини движения с пръстите на ръцете и това силно затруднява ежедневието им. Например в автобуса не могат да си перфорират билета, защото ръцете им са безчувствени или са като сковани. В началото пръстите побеляват, след това, когато влезем на топло – посиняват, после се получава зачервяване – това е така нареченият триколорен феномен, който за първи път е описан от френския лекар Рейно и носи неговото име. Различен и от болестта на Рейно. Синдромът се среща при много заболявания. На първо място при болестта на Бюргер, след това при група заболявания, при които се възпаляват малките артерии – известни като артериити. Има около 40 ревматологични заболявания, които може да се проявят със синдрома на Рейно.
- Съдов проблем ли е това?
-
Това е съдов проблем доколкото се дължи на спазми на малките съдове – така наречените артериоли, които снабдяват тъканите с кръв. А когато заболяването прогресира, по върха на пръстите започват да се отварят рани. Ако болестта не се открие навреме, може да се задълбочи. Нашата цел е да я диагностицираме възможно най-рано.
- Как да се хване навреме, като толкова прилича, както сам казахте, на 100 други?
-
Още при първите оплаквания трябва да се търси личният лекар, който ще насочи болния към съдов хирург или ревматолог. Започва се с изследвания, които трябва да изключват ревматологичните заболявания. Защото човек може да има лупус, склеродермия и още много заболявания, при които промените в цвета на пръстите и мравучкането са първата проява. И е важно синдромът на Рейно, който е заболяване на съединителната тъкан, да се открие навреме. Важно е, както казах, защото той може да е първият сигнал на много заболявания на съединителната тъкан.
- Има ли профилактика и начин да намалим негативните ефекти от това заболяване?
-
Ако човек пуши, заболяването се задълбочава. И моят съвет е цигарите да се спрат. Защото изпушването на една цигара предизвиква спазъм на малките съдове и той трае 8 часа. Именно свинктерите на тези малки кръвоносни съдове командват периферното кръвообращение. Ако човек е свръхчувствителен към студ, към стрес или притеснение, значи че неговите кръвоносни съдове ще реагират със спазъм и при пушене. Така изпушването на 3 цигари на ден ще ликвидира ефекта от всяко лечение. Затова тютюнопушенето е абсолютно противопоказно. Даже и пасивното. Тези хора не бива да стоят дори на места, в които се пуши, защото състоянието им се влошава.
- Лечим ли е синдромът на Рейно?
-
При леки случаи е достатъчно само да се носят ръкавици и по-топли дрехи. Предписват се и съдоразширяващи лекарства. При по-тежки случаи се налага лечение с простаноиди - това са простагландинови препарати, които нямат нищо общо с кортикостероидите и с техните нежелани странични ефекти. Лечението е болнично и продължава 5-7 дни. Военна болница е един от малкото центрове, в които лечението се прилага.
- Етикети:
- Рубрики: