Белодробно сърце
Определение за белодробно сърце
Белодробното сърце представлява хипертрофия и/или дилатация на дясната камера като последица от структурно, функционално или циркулаторно нарушение на белите дробове с белодробна хипертония.
Вследствие първично повишаване на съпротивлението в малкото кръвообръщение се стига до тензионно обременяване на дясното сърце. (пороци на лявото сърце и шънтови пороци с вторично покачване на налягането в малкия кръг на кръвообръщението не се причисляват към белодробното сърце, въпреки че и при тях в крайна сметка се стига до обременяване на дясната камера).
Дясната камера има по-слаба мускулатура от лявата и не притежава способност да хипертрофира в такава степен, в каквато хипертрофира лявата.
Различават се:
- Остро белодробно сърце: обикновено възниква вследствие белодробна емболия. Като други причини могат да бъдат посочени например острият пристъп от бронхиална астма.
- Хронично белодробно сърце
Подразделянето по стадии е аналогично на това, което се прави при сърдечната недостатъчност.
Покана
Ако сте медицински, здравен или сроден специалист и бихте желали да допринесете за подобряване качеството на тази публикация – да предложите свой собствен авторски текст, фотография или видео, или просто да ни посочите грешка от едно или друго естество, която може да сме допуснали при подготовката на материала, заповядайте!