Нодозен панартериит
Съдържание
- Нодозен панартериит
- Диагноза и диференциална диагноза
- Лечение и прогноза
Определение за нодозен панартериит
Некротизиращо възпаление, което засяга средните и малките артерии в зоната на прасците и предмишницата и тези във вътрешните органи. Макроскопски се касае за малки възловидни задебелявания, подредени като мъниста на броеница.
Хистологичната картина на нодозния панартериит се характеризира с отделни възловидни фибриноидни отлагания, засягащи всички слоеве на съдовата стена с некрози на медията и пролиферация на интимата.
Честотата на нодозния панартериит възлиза на 6 - 7/100 000 заболявания годишно. Нодозният панартериит е рядко заболяване, съотношението на мъжете към жените възлиза на 3:1.
Етиологията е неизвестна.
Патогенеза на нодозния панартериит: в 30% от случаите се открива HBS-Aг в серума като признак на инфекция с вируса на хепатит В. HBS-Аг се открива отчасти и в засегнатите съдови участъци (под формата на имунни комплекси).
Клинична картина
- Общи симптоми: температура, загуба на тегло (50%), нощно изпотяване
-
Специфични органни симптоми (в зависимост от разпространението на васкулита):
- Засягане на бъбреците (70%): определя в значителна степен прогнозата: огнищен гломерулонефрит с развитие на нефрогенна хипертония с евентуално главоболие и бъбречна недостатъчност. Урина: микрохематурия, протеинурия.
- Мускулни и ставни болки (65%)
- Стомашно-чревен тракт (50%): коликообразни коремни болки, могат да възникнат инфаркти на червата.
- Засягане на коронарните артерии (80%): стенокардия, миокарден инфаркт
- Полиневропатия (60%) и евентуално засягане на ЦНС (апоплексия, епилепсия)
- Кожни изменения (40%): характерни са възловидните кожни изменения (биопсия!).
Важно!: Тъй като заболяването може да засегне и други органи, клиничното протичане е пъстро и диференциалната диагноза е трудна!
Лабораторни данни
- Увеличаване на СУЕ, левко-/гранулоцитоза, евентуално тромбоцитоза
- Евентуално се позитивира HBs -Аг (30%)
- Евентуално понижаване на комплемента
- Евентуално поява на антинеутрофилни цитоплазмени антитела с перинуклеарно флуоресцентно отлагане (pANCA)
Покана
Ако сте медицински, здравен или сроден специалист и бихте желали да допринесете за подобряване качеството на тази публикация – да предложите свой собствен авторски текст, фотография или видео, или просто да ни посочите грешка от едно или друго естество, която може да сме допуснали при подготовката на материала, заповядайте!