Хроничен бронхит
Съдържание
Според определението на СЗО за хроничен бронхит може да се говори тогава, когато при даден пациент през две последователни години в продължение най-малко на 3 месеца на година е била налице кашлица с експекторация (продуктивна кашлица).
Епидемиология
Хроничният бронхит е най-разпространеното белодробно заболяване. Съотношението на мъжете към жените е 3:1.
Етиология
Eтиологията на хроничния бронхит e многообразна:
-
Екзогенни фактори:
- Тютюнопушене – 90% от болните са настоящи или бивши пушачи. Всеки втори пушач на възраст над 40 години страда от хроничен бронхит. Хроничният обструктивен бронхит обикновено е следствие на дългогодишно тютюнопушене.
- Замърсяване на въздуха – на работната и околната среда; студен и влажен климат
- Синобронхиален синдром – синузит с бронхопулмонални инфекции
- Ендогенни фактори: синдроми на недоимък на антитела (например дефицит на IgA), недоимък на протеазните алфа1-инхибитори, първична дискинезия на камшичестия епител и др.
Патоанатомия
В началото на заболяването е налице мукоцилиарна недостатъчност с парализа и по-късно разрушаване на камшичестия епител. Наблюдава се увеличена и абнормна лигавична секреция, особено в по-големите бронхи, хипертрофия на бронхиалните жлези, плоскоклетъчна метаплазия, лимфо-плазмоцитна инфилтрация. След първоначална хипертрофия се стига до атрофия на бронхиалната лигавица: бронхиалната стена изтънява и се отпуска. Вследствие на това при форсиран експириум се стига до колапс на бронхиолите (екзобронхиална обструкция) и нарушена вентилация.
Клинична картина
Заболяването протича в три фази:
- Хроничен, необструктивен бронхит (ХБ) – обикновен хроничен бронхит с кашлица и експекторация (обратима фаза). Обикновено е налице сутрешна експекторация (при наличие на прибавена бактериална инфекция – с гноен характер). При по-големи количества храчки следва да се имат предвид бронхиектазии. Когато храчките имат зловонна миризма, трябва да се мисли за бронхопневмонично огнище или белодробен абсцес.
- Хроничен обструктивен бронхит (ХОБ) с диспнея при обременяване и понижаване на работоспособността
- Късни усложнения: обструктивен емфизем, дихателна недостатъчност, белодробно сърце. През есента и зимата оплакванията се усилват. Всяка инфекция на дихателните пътища поставя пациента в голяма опасност, тъй като в кратък период от време може да настъпи срив на и без това ограничената дихателна функция.
Усложнения
- Бронхопневмония
- Гноен бронхит
- Белодробен абсцес
- Вторични бронхиектазии
-
Късни усложнения:
- обструктивен емфизем
- дихателна недостатъчност
- белодробно сърце
На вашето внимание
Състояния и заболявания
Новини
Покана
Ако сте медицински, здравен или сроден специалист и бихте желали да допринесете за подобряване качеството на тази публикация – да предложите свой собствен авторски текст, фотография или видео, или просто да ни посочите грешка от едно или друго естество, която може да сме допуснали при подготовката на материала, заповядайте!