Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)
Съдържание
- Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)
- Клинична картина
- Диагноза
- Лечение
С термина се обозначава съвкупността от симптомите, свързани с усложненията от продължителния рефлукс.
Етиопатогенеза
В основата на рефлуксната болест лежи патологичната релаксация на долния езофагеален сфинктер (кардиохалазия), при което кардията не може да изпълнява ролята на антирефлуксна клапа.
Всъщност антирефлуксният механизъм е значително по-сложен и е съвкупност от редица анатомични и физиологични компоненти:
-
Анатомичната компонента има два фактора:
- вътрешен (кардиалната мускулатура и лигавичната клапа на Губарев);
- външен (интраабдоминалният сегмент на хранопровода, острият кардиоезофагеален ъгъл на Хис, ласовидният механизъм на диафрагмалния хиатус и френоезофагеалния лигамент).
- Физиологичната компонента включва собствената антиацидна защита на хранопровода, координираната перисталтика на хранопровода и стомаха, тонуса на кардиалния сфинктер, налягането в коремната кухина и стомаха, както и механизма на изпразване на стомаха.
При човека регургитацията на стомашни сокове е нормално явление, което е по-интензивно под въздействието на различни дразнители – повишено стомашно налягане, хиперацидитет, употреба на алкохол и цигари. Патологичната релаксация (халтавост) на кардията се обуславя от различни фактори:
- Нарушена перисталтика на хранопровода – т.н. дисмотилитет
- Забавено опразване на стомаха и повишено стомашно налягане, което води до трайна релаксация на долния езофагеален сфинктер
- Широк hiatus esophagicus и хлабави френоезофагеални лигаменти, което обуславя патологичната подвижност на кардията
- Вродената хиатална херния също е важна предпоставка за развитието на рефлуксна болест
Съчетанието на тези фактори води до продължителен рефлукс на стомашно съдържимо. Вследствие на това възникват ерозивни изменения на лигавицата – т.н. рефлукс-езофагит с последваща пептична стриктура. Хроничният езофагит и периезофагит предизвикват вторична фиброзна ретракция на хранопровода, при което кардията се хернира над диафрагмата и загубва изцяло своята клапна функция. Настъпва крайната фаза на рефлукс-езофагита – т.н. вторичен брахиезофаг с аксиална хиатална херния и фиброзна стриктура на хранопровода.
На вашето внимание
Състояния и заболявания
Покана
Ако сте медицински, здравен или сроден специалист и бихте желали да допринесете за подобряване качеството на тази публикация – да предложите свой собствен авторски текст, фотография или видео, или просто да ни посочите грешка от едно или друго естество, която може да сме допуснали при подготовката на материала, заповядайте!