СПИН (Синдром на придобитата имунна недостатъчност)
Съдържание
- СПИН (Синдром на придобитата имунна недостатъчност)
- Инфектиране. Инкубационен период
- Патогенеза
- Клинична картина и стадии
- Диагноза. Диференциална диагноза
- Общи принципи в лечението на СПИН и медикаменти
- Профилактика. Прогноза
- Профилактика
- Прогноза
- Асоциирани с HIV инфекции
Съществуват данни за спорадични случаи на заболели от СПИН още през 70-те години на XX век, а от 80-те години честотата на тези случаи нараства, първо в Централна Африка (Заир, Руанда), а след това и в Хаити, Карибския басейн и САЩ. От там заболяването се разпространява в Европа и други региони. Докато в Централна Африка мъжете и жените са засегнати в еднаква степен (главен източник на заразата е проституцията), то в САЩ и Европа досега заболяват предимно хомо- и бисексуални мъже, както и наркомани, които си инжектират венозни наркотици.
Причинител на СПИН
Причинител на СПИН е HIV (Human Immunodeficiency Virus). Съществуват два типа вируси, обозначавани като HIV-1 и HIV-2. В Европа обикновено се среща HIV-1, а в Западна Африка – предимно HIV-2. Известни са различни подтипове, произхождащи от тези два типа. Възможна е двойна инфекция с HIV-1 и HIV-2.
HIV се числи към РНК-ретровирусите, които съдържат ензима обратна транскриптаза и са наречени на него. HIV e лимфотропен и невротропен вирус, което означава, че имунната и нервната система биват засегнати директно. Заразените с вируса образуват антитела, които са насочени срещу него, но не водят до елиминирането му.
Покана
Ако сте медицински, здравен или сроден специалист и бихте желали да допринесете за подобряване качеството на тази публикация – да предложите свой собствен авторски текст, фотография или видео, или просто да ни посочите грешка от едно или друго естество, която може да сме допуснали при подготовката на материала, заповядайте!